Napadi panike, intenzivni valovi straha koji dolaze iznenada i bez jasnog uzroka, mogu transformirati svakodnevni život u neprestanu borbu s nepredvidivim i zastrašujućim iskustvima. Za osobu koja ih doživljava, oni nisu samo trenutni nelagodni događaji, već psihofizički izazovi koji utječu na gotovo svaki aspekt života, od odnosa s drugim ljudima do najjednostavnijih aktivnosti poput odlaska u trgovinu ili korištenja javnog prijevoza. Ovaj članak bavi se iskustvom života s napadima panike, društvenim percepcijama takvih osoba, te konkretnim načinima pomoći i samopomoći.
Što je napad panike?
Napad panike obično karakteriziraju iznenadni osjećaji intenzivne tjeskobe, praćeni fizičkim simptomima poput ubrzanog rada srca, osjećaja gušenja, znojenja, vrtoglavice, drhtanja ili osjećaja odvojenosti od stvarnosti (derealizacije). Osoba tijekom napada često vjeruje da će se dogoditi nešto strašno – srčani udar, gubitak svijesti ili čak smrt. Iako napad panike fizički ne ugrožava život, za osobu koja ga proživljava on je izrazito traumatičan.
Iz perspektive osobe koja proživljava napad, iskustvo može izgledati ovako:
„Osjećam kako me preplavljuje val straha. Srce mi lupa toliko glasno da mislim da će stati. Ruke mi drhte, a noge klecaju kao da ću pasti. Prostor oko mene se sužava, glasovi postaju mutni, a zrak kao da nestaje. Mislim da ovo ne mogu preživjeti. Nitko ne razumije koliko je ovo stvarno i strašno.”
Utjecaj na svakodnevni život
Za osobe koje se suočavaju s napadima panike, život može postati nevjerojatno ograničen. Mnogi razvijaju strah od samih napada, što može dovesti do izbjegavanja određenih mjesta ili situacija. Ovo stanje poznato je kao agorafobija, pri čemu osoba izbjegava javna mjesta, gužve ili čak napuštanje doma. Posljedice su dalekosežne:
Neshvaćenost i stigmatizacija
Jedan od najvećih izazova za osobe s napadima panike je nedostatak razumijevanja od strane društva. Budući da simptomi nisu vidljivi, mnogi ih smatraju pretjeranim reakcijama ili „izmišljotinama”. Ova stigmatizacija dodatno pogoršava stanje, jer osoba osjeća pritisak da sakrije svoje poteškoće.
Primjeri stigmatizirajućih reakcija uključuju:
Minimiziranje problema: Izjave poput „Samo se smiri” ili „To je sve u tvojoj glavi” sugeriraju da osoba može kontrolirati situaciju, iako je stvarnost potpuno drugačija.
Etiketiranje: Ljudi s napadima panike često su označeni kao „previše osjetljivi” ili „slabi”.
Socijalna izolacija: Zbog nerazumijevanja, okolina često izbjegava razgovarati o ovom problemu, što dodatno povećava osjećaj usamljenosti.
Što nikada ne smijemo reći osobi koja proživljava napad panike
Izjave koje umanjuju ili ignoriraju ozbiljnost napada panike mogu nanijeti više štete nego koristi. Neke od rečenica koje se nikada ne bi trebale izgovoriti uključuju:
Takve izjave mogu dodatno povećati osjećaj srama i izolacije, čineći osobi još teže da traži pomoć.
Kako pomoći osobi tijekom napada panike
Podrška u trenutku napada panike može značajno utjecati na to kako se osoba osjeća. Važno je biti smiren i empatičan. Evo nekoliko koraka koji mogu pomoći:
Ostanite smireni: Osoba treba osjetiti da ste tu uz nju i da je sve pod kontrolom.
Govoreći smirujućim tonom: Izrazite razumijevanje i recite nešto poput: „Znam da ti je sada teško, ali ja sam ovdje i proći ćemo kroz ovo zajedno.”
Potaknite fokus na disanje: Vježbe disanja mogu pomoći. Na primjer, potaknite osobu da udahne kroz nos četiri sekunde, zadrži dah četiri sekunde i izdahne kroz usta šest sekundi.
Izbjegavajte forsiranje: Nemojte tražiti od osobe da brzo ustane, hoda ili se „suoči sa strahom” u tom trenutku.
Ostanite prisutni: Samo vaša prisutnost može biti dovoljno umirujuća. Ne pokušavajte odmah „popraviti” situaciju.
Kako osoba može sama sebi pomoći za vrijeme napada
Osim vanjske podrške, postoji nekoliko tehnika koje osoba može koristiti za vrijeme napada panike kako bi ga lakše prebrodila:
Disanje: Kontrolirano disanje može pomoći u smanjenju fizičkih simptoma napada panike. Počnite disati polako i jednostavno: udahnite kroz nos tri sekunde, a zatim izdahnite kroz usta tri sekunde. Ovaj ritam pomaže smiriti disanje i umanjiti osjećaj gušenja ili ubrzanosti. Kad osjetite da se tijelo počinje opuštati, pređite na tehniku „4-7-8”: udahnite 4 sekunde, zadržite dah 7 sekundi i izdahnite 8 sekundi. Ova metoda dodatno potiče smirenost i ravnotežu.
Uzemljenje: Koristite tehniku pet osjetila. Primjerice, fokusirajte se na 5 stvari koje možete vidjeti, 4 koje možete dodirnuti, 3 koje možete čuti, 2 koje možete pomirisati i 1 koju možete okusiti. Najbolje je sjediti ili ležati na podu dok to radite i osjećati tlo pod nogama i tijelom.
Afirmacija: Ponavljanje smirujućih rečenica poput „Ovo je samo napad panike, proći će, siguran/sigurna sam” može pomoći.
Pomagala: Imati mali predmet poput stres loptice ili mirisne uljne bočice može pružiti distrakciju i smirenje.
Razumijevanje: Podsjetite se da napadi panike nisu opasni, iako se čine strašnima.
Dugoročne strategije za suočavanje
Iako je samopomoć tijekom napada ključna, važno je razmotriti dugoročne strategije koje mogu smanjiti učestalost napada:
Psihoterapija: Često je vrlo učinkovita jer pomaže u prepoznavanju i mijenjanju obrasca negativnih misli.
Meditacija i mindfulness: Tehnike opuštanja pomažu u smanjenju opće razine stresa.
Tjelesna aktivnost: Redovita tjelovježba može pomoći u regulaciji hormona stresa.
Zdrava prehrana: Izbjegavanje kofeina, alkohola i prekomjernog šećera može smanjiti tjeskobu.
Potpora: Dijeljenje iskustava s grupama za podršku ili bliskim osobama može pomoći u osjećaju povezanosti i razumijevanja.
Zaključak
Život s napadima panike zahtijeva hrabrost, strpljenje i razumijevanje – kako od strane same osobe, tako i od njezine okoline. Ključno je osvijestiti da napadi panike nisu znak slabosti, već prirodna reakcija organizma na prekomjerni stres ili unutarnje konflikte. Društvo mora raditi na uklanjanju stigme i pružanju podrške, a pojedinci koji ih doživljavaju trebaju znati da nisu sami u svojoj borbi. Uz pravu pomoć i alate, moguće je živjeti kvalitetan i ispunjen život, unatoč izazovima koje napadi panike donose.
Foto: DAL-E
Tekst napisala Conny Petö Đeneš, transpersonalna psihologinja, iscjeliteljica i terapeutkinja prirodne medicine te voditeljica Centra Zdravlja Harmonija
Created with <3 © Harmonija - Conny Petö Đeneš 2006.-2024.