Ovisničke veze: \"Ja te trebam!\"

Ovisnost u društvu često se povezuje isključivo s narkomanijom i alkoholizmom, no ona je mnogo šira i dublja pojava. Ovisničke veze, koje možemo opisati kao emocionalnu ovisnost unutar partnerskih odnosa, jedan su od najmanje shvaćenih, ali vrlo prisutnih oblika ovisnosti.


Svijest o ovisnostima u našem 'ovisničkom društvu' je vrlo niska. Ovisnost može postojati u bilo kojem segmentu našeg života – tjelesnom, emocionalnom, mentalnom i duhovnom. Teško je napraviti klasifikaciju, jer ovisnost ponekad može biti prožeta na nekoliko nivoa, no, pokušatu ću:


Na tjelesnom nivou – možemo biti ovisni o drogama, alkoholu, cigaretama, hrani, kavi, čokoladi itd.


Na emocionalnom nivou – možemo biti ovisni o vezama, seksu, romantici, 'pomaganju' drugim ljudima, 'brižnosti' i slično.

Na mentalnom nivou – možemo biti ovisni o poslu (radoholičarstvo), Internetu, raznim zamislima i idejama (koje često puta ostaju na razini zamisli i ideja), učenju i slično.


Na duhovnom nivou – možemo biti ovisni o raznim duhovnim tehnikama, koje se prakticiraju iz navike i zbog zadovoljenja ovisnosti, a ne zbog duhovnog iskustva. Radi se o duhovnim praksama koje ne donose 'rezultate', koje se uzimaju kao ovisnička zamjena neke prethodne ovisnosti, te predstavljaju bijeg od Jastva, koliko god to paradoksalno zvučalo.


Temeljna ovisnost


U svakodnevnom je životu jako teško razgraničiti ove nivoe ovisnosti, jer su oni međusobno isprepleteni i povezani. Osoba često ima temeljnu ovisnost i nekoliko suovisnosti. Da bi od svoje ovisnosti ozdravila, potrebno je doprijeti do temeljne ovisnosti. Jednom kada ju pronađemo i definiramo te istinski 'poradimo' na njoj, ostale suovisnosti će se, poput kule od karata, urušiti same od sebe.


No, nemojte misliti da je taj proces lagan i jednostavan, jer on zahtjeva puno truda i strpljenja sa samim sobom. Definiranje problema je tek prvi korak u procesu ozdravljenja.


Kada psihološke probleme razmatramo kroz jednostavnu prizmu uzroka i posljedice, lako podliježemo iluziji da psihološki problem možemo riješiti tako da shvatimo zašto se događa. Iz tog razloga mnoge psiho-terapeutske škole ulažu puno truda u analizu problema prikupljajući podatke iz obiteljske i zdravstvene anamneze. Ovisnosti, baš kao i mnoge psihološko-emocionalne probleme, nažalost, ne možemo riješiti samo razumijevanjem. Proces razumijevanja jest bitan faktor, ali sam po sebi može biti i način 'zaštite vlastitih izvora', stoga pri tom prvom koraku biti oprezan. Ozdravljenje od ovisnosti nije događaj, već proces koji traje.


Što su ovisničke veze?


Ovisničke veze su odnosi u kojima dominira osjećaj "ja te trebam", a ne zdrav oblik međusobne ljubavi i podrške. Ovi odnosi često postaju teret i izvor patnje, ali unatoč tome, osobe uključene u njih osjećaju se nemoćno da ih prekinu.


Gubitak slobode u ovisničkim vezama


Psihoterapeut dr. Howard Halpern ističe tri glavna gubitka slobode u ovisničkim vezama:

1. Gubitak slobode biti svoj najbolji Ja (Self): Ovisnička veza ograničava osobni razvoj i samospoznaju.

2. Gubitak slobode voljeti na temelju slobodnog izbora: Ljubav se temelji na kompulzivnoj potrebi, a ne na zdravom izboru.

3. Gubitak slobode odlučivanja: Osoba se osjeća zarobljeno u vezi, često zbog straha od samoće ili promjene.


Kako Prepoznati Ovisničku Vezu?


Mnogi ljudi s podsmijehom reagiraju kada čuju izraze poput "psihička bol" ili "ovisnost o ''ljubavi'"'. Da li i vama zvuče smiješno? I nedovoljno ozbiljno? Možda ćete reći ili pomisliti, kako se netko može baviti ovakvim glupostima pored toliko patnje u svijetu i 'ozbiljnih' problema?


Zašto razmišljate na takav način?


Zato jer su ovisničke veze u našem društvu norma. Istinska se ljubav poistovjećuje sa ovisničkim ponašanjem unutar veze.


Svakome je teško priznati da je ovisnik/ovisnica. Možda ćete na trenutak zastati i zapitati se – Ima li nečega u tome?, a vaš će um zatim lukavo reći: Ovo ne odgovara meni. Ovo nema veze sa mnom. Ja zacijelo nisam ovisnik.


Jeste li sretni u svojim odnosima, u ljubavnim vezama?


Da biste prepoznali ovisničku vezu, postavite si sljedeća pitanja:

  • Da li ostajem u vezi iako sam duboko nesretan/nesretna?
  • Vjeruju li moji prijatelji (ili ja sam/sama) da mi veza škodi?
  • Opravdavam li sebi ostajanje u nezdravom odnosu bez valjanih razloga?
  • Osjećam li strah ili nelagodu pri pomisli na prekid veze?
  • Ako zamislim kraj veze, osjećam li fizičku bol i prazninu, ali i olakšanje?

Koraci ka Ozdravljenju


Ozdravljenje od ovisničke veze zahtijeva vremena, truda i strpljenja. Evo nekoliko koraka koji mogu pomoći:


1. Priznanje ovisnosti: Prvi korak je priznati da je veza ovisnička i da vam šteti.

2. Razumijevanje ovisnosti: Istraživanje korijena ovisnosti, razumijevanje njenih uzroka i prepoznavanje obrazaca.

3. Odluka za promjenu: Odlučiti da želite promijeniti svoj život i raditi na sebi.

4. Stručna pomoć: Potražite savjet psihoterapeuta ili savjetnika specijaliziranog za ovisničke veze.

5. Izbacivanje samokritike: Budite nježni prema sebi i izbjegavajte samokritičnost koja može pogoršati stanje.


Zaključak

Razumijevanje i prepoznavanje ovisničkih veza ključno je za emocionalno zdravlje i dobrobit. Ovisničke veze su često duboko ukorijenjene i zahtijevaju vrijeme i strpljenje da se riješe. Važno je zapamtiti da iako proces može biti težak, postoji put ka boljem i ispunjenijem životu, slobodnom od emocionalne ovisnosti.


Sve savjete opisne u ovom članku provodite na vlastitu odgovornost uz konzultaciju sa osobnim liječnikom.


Tekst napisala Conny Petö Đeneš, transpersonalna psihologinja, iscjeliteljica i terapeutkinja prirodne medicine te voditeljica Centra Zdravlja Harmonija

www.nebeska-harmonija.hr

www.connypetodenes.com