Strah od gubitka jedan je od najdubljih i najintenzivnijih osjećaja koji oblikuje ljudsko iskustvo. Strahujemo da ćemo izgubiti voljene osobe, materijalna dobra, sigurnost, zdravlje ili čak vlastiti identitet. Ovaj strah može biti toliko suptilan da ga ne primjećujemo, ali može i toliko intenzivan da nas paralizira, sprečavajući nas da u potpunosti živimo. No, što ako bismo mogli osloboditi taj strah i umjesto toga prigrliti povjerenje u život?


Zašto se bojimo gubitka?


Strah od gubitka ukorijenjen je duboko u ljudskoj psihi. Evolucijski gledano, gubitak je mogao značiti opasnost – gubitak plemena, hrane ili skloništa značio je prijetnju opstanku. Danas, iako više nismo u izravnoj životnoj opasnosti, naš um reagira na svaki potencijalni gubitak kao na egzistencijalnu prijetnju.


S duhovnog aspekta, ovaj strah proizlazi iz našeg vezivanja za prolazne stvari. Učeni smo identificirati se s onim što posjedujemo, s ljudima koji su nam bliski i s ulogama koje igramo u životu. No, istina je da ništa od toga nije trajno – sve dolazi i prolazi, baš kao što se rijeka neprestano mijenja, ali nikada ne prestaje teći.


Psihološki, strah od gubitka često dolazi iz nesigurnosti i potrebe za kontrolom. Kada pokušavamo osigurati da stvari ostanu onakve kakve jesu, zapravo trošimo ogromnu količinu energije boreći se protiv neizbježnog – promjene.


U svakodnevnom životu, ovaj strah može se manifestirati kroz:

  • Strah od prekida odnosa, čak i kada nisu zdravi
  • Oklijevanje da napustimo posao koji nas ne ispunjava
  • Nemogućnost da otpustimo prošlost
  • Stres i anksioznost pri svakoj nepredvidivoj promjeni


Ako se ne oslobodimo ovog straha, možemo ostati zarobljeni u stagnaciji, nesposobni istinski uživati u životu.


Kako se osloboditi straha od gubitka?


1. Duhovno razumijevanje prolaznosti i povjerenja u život

U mnogim duhovnim tradicijama, prolaznost (impermanencija) se smatra temeljnim principom postojanja. Budizam, na primjer, uči da je patnja rezultat vezivanja za ono što se ne može zadržati. Isto tako, u jogičkoj filozofiji, praksa vairagye (nevezivanja) vodi unutarnjoj slobodi.


Kako ovo primijeniti u životu?

  • Meditacija na prolaznost: Zamislite kako se sve što vas okružuje mijenja poput oblaka na nebu. Dopustite sebi da osjetite zahvalnost za trenutke koje imate, bez potrebe da ih "zadržite".
  • Povjerenje u život: Umjesto da se bojite gubitka, vjerujte da svaki završetak donosi novi početak. Ponekad nas gubitak vodi prema nečemu što nismo mogli ni zamisliti.
  • Svjesnost o sadašnjem trenutku: Kada ste potpuno prisutni ovdje i sada, strah od gubitka gubi moć. Ne razmišljate o budućem gubitku, već uživate u onome što jest.


2. Psihološki pristup: Preoblikovanje percepcije gubitka

Naš um često gubitak doživljava kao kraj, ali što ako bismo ga vidjeli kao transformaciju?

  • Promjena perspektive: Umjesto da razmišljate "Izgubio/la sam nešto dragocjeno", pokušajte se zapitati "Što mi ovo iskustvo donosi?". Svaki gubitak nosi lekciju, novu priliku ili oslobađanje od nečega što nas više ne podržava.
  • Rad s emocijama: Strah od gubitka često skriva dublje emocije – tugu, ljutnju, nesigurnost. Umjesto da ih potiskujete, dopustite im da budu izražene kroz pisanje, razgovor ili terapijske tehnike.
  • Sigurnost unutar sebe: Kada pronađemo stabilnost unutar sebe, manje nas plaše vanjske promjene. Radite na unutarnjem miru kroz praksu samoosnaživanja i samoprihvaćanja.


3. Svakodnevne prakse za oslobađanje od straha

Promjene ne moraju biti dramatične – čak i male svakodnevne prakse mogu donijeti veliko olakšanje.

  • Vježbanje puštanja: Svaki dan osvijestite jednu stvar na koju ste previše vezani i svjesno prakticirajte puštanje – to može biti stari predmet, uvjerenje ili čak potreba za kontrolom ishoda.
  • Izlazak iz zone komfora: Namjerno se izlažite malim neizvjesnostima – isprobajte nešto novo, putujte, dopustite sebi da ne planirate sve unaprijed. Na taj način gradite otpornost na promjene.
  • Prakticiranje zahvalnosti: Umjesto da se fokusirate na ono što biste mogli izgubiti, usmjerite pažnju na ono što imate sada. Zahvalnost smanjuje strah i jača osjećaj ispunjenosti.
  • Duboko disanje i svjesnost tijela: Kada osjetite strah, usmjerite pažnju na dah. Svako duboko udahnuće pomaže tijelu da se opusti i šalje poruku mozgu da ste sigurni.


Zašto je oslobođenje od straha ključno za osobni razvoj?

Kada se oslobodimo straha od gubitka, otvaramo prostor za:

  • Dublje i zdravije odnose – Više ne pristupamo vezama iz straha, već iz ljubavi i autentičnosti.
  • Veću spontanost i slobodu – Živimo s više radosti jer ne osjećamo potrebu da sve kontroliramo.
  • Unutarnji mir – Manje se brinemo, više vjerujemo.
  • Hrabrost za nove prilike – Bez straha od gubitka, lakše donosimo odluke koje su usklađene s našim pravim ja.


Na kraju, pravi mir ne dolazi iz osiguravanja da nikada ništa ne izgubimo, već iz razumijevanja da se možemo nositi sa svim promjenama koje život donese. Oslobađanjem od ovog straha ne gubimo ništa – već naprotiv, dobivamo slobodu življenja u punini.


Jeste li spremni otpustiti strah i otvoriti se životu kakav zaista jest?


Foto: DALL-E

Tekst napisala Conny Petö Đeneš, transpersonalna psihologinja, iscjeliteljica i terapeutkinja prirodne medicine te voditeljica Centra Zdravlja Harmonija

www.vjeverice.eu

www.nebeska-harmonija.hr

www.holisticka-harmonija.hr

www.connypetodenes.com

www.yourangelfairy.com

www.jyotish-vedicastrology.com

https://art.connypetodenes.com/