Kako smanjiti upotrebu plastike u svakodnevnom životu

Plastika je postala neizostavni dio našeg modernog života, ali njezin utjecaj na okoliš sve je više zabrinjavajući. Mikroplastika ulazi u vodu, tlo, pa čak i našu hranu, a velik dio plastičnog otpada završava u oceanima, ugrožavajući morski svijet. Srećom, male promjene u našim svakodnevnim navikama mogu značajno smanjiti količinu plastike koju koristimo. U nastavku donosimo nekoliko praktičnih načina kako smanjiti upotrebu plastike i pridonijeti očuvanju okoliša.


1. Recite ne plastičnim vrećicama

Jedan od najjednostavnijih koraka je zamjena plastičnih vrećica platnenim ili višekratnim torbama. Kada idete u trgovinu, ponesite svoju vrećicu. Ova mala promjena može značajno smanjiti količinu jednokratne plastike koja završava na odlagalištima.


2. Koristite višekratne boce i čaše

Plastične boce i čaše za jednokratnu upotrebu veliki su izvor otpada. Zamijenite ih staklenim, metalnim ili BPA-free višekratnim bocama za vodu. Isto vrijedi i za kavu – uvijek sa sobom ponesite termosicu ili višekratnu šalicu.


3. Birajte proizvode bez plastične ambalaže

Sve više trgovina nudi mogućnost kupovine proizvoda bez ambalaže, posebno hrane poput žitarica, orašastih plodova, suhog voća i začina. Ponesite svoje staklenke ili vrećice za ove proizvode. Kada birate voće i povrće, odlučite se za ono koje nije zapakirano u plastiku.


4. Zamijenite plastične slamke i pribor za jelo

Plastične slamke i pribor za jelo možete zamijeniti onima od nehrđajućeg čelika, bambusa ili drugih održivih materijala. Mnogi restorani već nude mogućnost korištenja papirnatih ili metalnih slamki – ne ustručavajte se zatražiti ih.


5. Izbjegavajte proizvode od mikroplastike

Mikroplastika se često nalazi u kozmetičkim proizvodima poput pilinga ili zubnih pasti. Umjesto toga, birajte prirodne proizvode koji ne sadrže plastične čestice. Provjerite deklaracije proizvoda i birajte one s ekološkim certifikatima.


6. Kompostirajte otpad i izbjegavajte plastične vreće za smeće

Organski otpad kompostirajte umjesto da ga bacate u plastične vreće. Ako već koristite vreće za smeće, birajte biorazgradive opcije.


7. Kupujte odjeću od prirodnih materijala

Sintetičke tkanine poput poliestera često sadrže plastiku. Prilikom pranja, te tkanine ispuštaju mikroplastiku u vodu. Kada god je to moguće, birajte odjeću od pamuka, lana ili vune.


8. Pravite sami proizvode za čišćenje

Mnogi proizvodi za čišćenje dolaze u plastičnoj ambalaži. Razmislite o pravljenju vlastitih sredstava za čišćenje koristeći prirodne sastojke poput octa, sode bikarbone i limunovog soka. Osim što ćete smanjiti plastični otpad, uštedjet ćete i novac.


9. Podržite inicijative za smanjenje plastike

Sudjelujte u lokalnim inicijativama čišćenja okoliša ili podržite organizacije koje rade na smanjenju plastičnog otpada. Edukacija o problemima vezanim uz plastiku i podizanje svijesti također su važni koraci.


10. Popravite umjesto da bacate

Prije nego što bacite oštećeni predmet, razmislite o njegovom popravku. Bilo da je riječ o kuhinjskom alatu, igračkama ili namještaju, mnogi predmeti mogu dobiti novi život uz malo truda.


11. Kupujte na veliko

Kupnja većih količina proizvoda smanjuje potrebu za dodatnom ambalažom. Na primjer, umjesto malih bočica šampona, odlučite se za veće pakiranje ili kupujte proizvode u rinfuzi.


Promjene u načinu na koji koristimo plastiku možda se na početku čine izazovnima, ali svaki mali korak doprinosi globalnom cilju. Smanjenje plastičnog otpada nije samo ekološka odgovornost već i ulaganje u budućnost našeg planeta.


Foto: DAL-E

Tekst napisala Conny Petö Đeneš, transpersonalna psihologinja, iscjeliteljica i terapeutkinja prirodne medicine te voditeljica Centra Zdravlja Harmonija

www.vjeverice.eu

www.nebeska-harmonija.hr

www.holisticka-harmonija.hr

www.connypetodenes.com

www.yourangelfairy.com

www.jyotish-vedicastrology.com