Astrologija: Razlike između sustava i njihova značenja

Astrologija, kao drevna praksa promatranja i tumačenja kretanja nebeskih tijela, razvila se kroz različite kulture i civilizacije, svaka s vlastitim posebnostima i metodama. Od Vedske astrologije Jyotish, preko Kineske do Zapadne astrologije, svaka ima svoj jedinstveni pristup i interpretaciju nebeskih fenomena. U ovom članku, istražujemo ključne razlike među ovim astrološkim sustavima.


Jyotish: Vedska astrologija


Jyotish nam osvjetljava put i služi kao putokaz gdje u kojem trenutku trebamo ići, što raditi, što je za naše najuzvišenije dobro u datom trenutku. On je naša karta koja služi za ispravnu životnu orijentaciju. Cilj Jyotisha nije predviđanje budućnosti, već proučavanje karmičkih uvjeta s kojima se svaki pojedinac rodio te osvjetljavanje njegovog života.

Jyotish koristi fiksni (sideralni) zodijak, kao i astromonija


RAZLIKE U SUSTAVIMA


Vedska astrologija je prvenstveno duhovna i karmička astrologija.


1. razlika - Ayanamsa

Razlika između tropskog (Sāyana), kojeg koristi zapadna astrologija, i sideralnog (Nirayana), kojeg koristi Jyotish, ali i astromonija, naziva se Ayanamsa. U astronomiji Ayanamsa se odnosi na razliku između duljine tropske godine (365.2422 rotacije zemlje) i sideralne godine (365.2563 rotacije) potrebne za završetak jedne orbite u odnosu na Sunce (tropska) ili fiksno zviježđe (sideralna).


Oko svakih 26.000 godina ova dva zodijaka se podudaraju, nakon toga zbog precesije, sideralni se pomiče unatrag u odnosu na tropski, što bi značilo da je sunce svake godine u proljeće malo iza svog položaja od prethodne godine.

Jyotish koristi sideralni zodijak, što znači da je astronomski točan i precizniji; jyotish prati stvarna kretanja planeta na nebeskom svodu. Npr., prije 2.000 godina, proljetna točka se nalazila u sazviježdu Ovna, a danas se ova točka nalazi u sazviježđu Riba.


Zapadna astrologija u svojem razmatranju ne uzima u obzir da su položaji planeta u sazvježđima potpuno drukčiji. Zbog toga su i tumačenja različita, jer ako Vam je Sunce u npr. biku prema zapadnoj astrologije, lako je moguće da je u Jyotishu u ovnu. Ayamansha u ovom trenutku, prema Lahiriju, iznosi oko 24°. Ona uzima u obzir sporu precesiju proljetne ekvinocijske točke (postepeni pomak u rotacijskom kretanju zemljine osi). Što znači da Jyotish i zapadna astrologija imaju različite točke za početak astrološke godine, što bitno utječe na tumačenje natalne karte, jer se raspored kuća, planeta i znakova razlikuje.


2. razlika - sustav Dasha ili životnih razdoblja

Sljedeća razlika odnosi se na Dasha sustav, odnosno razumijevanje i utjecaj životnih razdoblja (Mahadasha) u kojem svaka planeta vlada određeni broj godina. Svako razdoblje (Mahadasha) je podijeljeno na 9 podrazdoblja (Antardasha), te podijele mogu ići i dalje. Daša sustav služi za precizno vremensko određivanje kada će se aktivirati određeno područje života nad kojim određena planeta (Graha) ima utjecaj, te vrstu i kvalitetu mogućih događaja. Zapadna astrologija ne poznaje i ne koristi sustav Dasha, pa joj je zbog toga teško odrediti planetarne utjecaje po razdobljima na nečiji život. Ovdje nije riječ o tumačenju tranzita (Goćar kako se naziva u Jyotishu).


3. razlika - dominantni znak

Treća također bitna razlika temelji se na određivanju dominantnog znaka u kojem je netko rođen. Kada Vas netko pita – “Što si u horoskopu?” to se u zapadnoj astrologiji odnosi na znak u kojem Vam se nalazi Sunce. U Jyotishu dominantan znak je onaj koji je u trenutku rođenja izlazio na istočnom dijelu horizonta. To se naziva Lagna u Jyotishu, a podznak u zapadnoj astrologiji, ali se razlikuje zbog Ayanamse. Jyotish u razmatranju na prvo mjesto stavlja Lagnu, na drugo Mjesec, a tek na treće Sunce. Osim razmatranja znaka u kojem su se našli Lagna, Mjesec i Sunce, još više se razmatraju Nakshatre u kojima su se našli.


4. razlika - Nakshatre, fiksno zviježđe ili Mjesečeve kuće

Sljedeća bitna razlika između Jyotisha i zapadne astrologije je ta što jyotish koristi u svojem razmatranju i tumačenju utjecaj 27 fiksnih zviježđa – Nakshatri (ili mjesečevih kuća), koje služe za detaljnije objašnjenje utjecaja planeta, posebice Mjeseca i Lagne (izlazećeg znaka), na ljudski život, za računanje kozmičkih razdoblja (Dasha) i određivanje Muhurte (povoljnog trenutka).


5. razlika - preventivne i remedijalne mjere

Jyotish koristi preventivne mjere i remedijalne mjere (upaye, planetarne meditacije, drago kamenje i yagye) pomoću kojih možemo umanjiti negativne učinke planeta na ljudski život i povećati pozitivne učinke. Zapadna astrologija to ne koristi.


6. razlika - Vedska mudrost i usklađivanje sa zakonima Prirode

Na kraju, Jyotish u sebi sadrži Vedsku mudrost i usko je povezan sa Ayurvedom i Yogom, pa je kao takav u skladu s zakonima Prirode, dok je zapadna ograničena samo na tumačenje grube utjecaje pojedinih planeta i psihološko određivanje nečijeg karaktera. Jyotish je dodatak Vedama; sadržava vedsku misao i filozofiju.

Bitne značajke tri najraširenija astrološka sustava

Jyotish - vedska astrologija

Jyotish je prije svega duhovna disciplina koja nam osvjetljava put kojim trebamo ići. Ona je bazirana na ispunjenju 4 životna cilja (Dharma, Arta, Kama i Moksha) i postizanju unutarnjih vrednota i uvida, širenju svijesti i mudrosti koju čovjek stječe uvidom da sve što mu se dešava u ovom životu je uzrokovao sam (na ovaj ili onaj način, svjesno ili nesvjesno) i biva ogledalo njegive vlastite svjesnosti, što nudi priliku za samospoznaju i transformaciju osobne svjesnosti. Jyotish je najstariji astrološki sustav, čiji korijeni sežu i prije nastanka Veda, a prije 6.000 godina izučavali su ga Vedski rishiji (mudraci-vidioci), koji su proučavali način na koji je čovjekov život povezan sa kretanjima nebeskih tijela.


Kineska astrologija

Kineska astrologija je usko povezana sa kineskom filozofijom te principima yina i yanga, wu xing učenjima o 10 nebeskih dvoraca i o 12 zemaljskih grana.Sustav kineske astrologije korijene vuče još iz vremena dinastije Zhou (1046 – 256 pr. Kr.), a procvat je dosegnuo za vrijeme dinastije Han (2.st. pr. Kr. do 2.st. posl. Kr.). U to vrijeme nastali su svi elementi tradicionalne kineske kulture – yin/yang filozofija, teorija o 5 elemenata, konfucijsko moralno naučavanje, glavni principi kineske medicine i alkemije te odnos neba i zemlje.


Kineska astrologija koristila se u domeni državničkih pitanja, u razmatranju neobičnih fenomena, tumačenju predznaka i u određivanju povoljnih dana za važne događaje. Nebo su dijelili na tri sektora (san yuan), na 28 kuća (ershiba xiu) i na 12 kia. 28 kuća imaju poveznice sa 27 nakšatra u Jyotishu, pri čemu je njihova primjena, u oba sustava, povezana sa kretanjem Mjeseca. Kineski zodijak sastavljen je od dvanaest životinjskih znakova Štakor, Bivol, Tigar, Zec, Zmaj, Zmija, Konj, Koza, Majmun, Pijetao, Pas i Svinja, koji predstavljaju različite tipove osobnosti.


Zapadna astrologija

Zapadna astrologija najpopularnija je u zapadnim zemljama. Korijene vuče iz Helenističke i Babilonske astrologiju. Temelji se na tropskom zodijaku i kretanju Sunca i drugih planeta te analizom njihovog položaja, međusobnog utjecaja i kretanja kroz znakove zodijaka. U tumačenju razmatraju se 12 kuća, 12 zodijačkih znakova i 10 planeta (Sunce, Mjesec, Mars, Merkur, Jupiter, Venera, Saturn, Uran, Neptun i Pluton – zadnja 3 se ne koriste u Jyotishu kao predmet razmatranja). Najpopularnija je u medijima kao “horoskop” koji se bazira na analizi sunčevog znaka prema položaju Sunca u određenom zodijačkom znaku u skladu sa datumom nečijeg rođenja.


Foto: Shutterstock sa licencom

Tekst napisala Conny Petö Đeneš, transpersonalna psihologinja, jyotish-ayurvedska savjetnica, iscjeliteljica i terapeutkinja prirodne medicine te voditeljica Centra Zdravlja Harmonija.


Conny Peto Đeneš je stekla bogato znanje o astrologiji kroz dvogodišnji tečaj vedske astrologije kod Zorana Radosavljevića, dvogodišnje obrazovanje za ayurvedsku savjetnicu te dvogodišnje usavršavanje u Jyotishu pod mentorstvom Dr. Davida Frawleyja na American Institute of Vedic Studies. Dodatno, prošla je pet stupnjeva Maharishi Jyotisha pod vodstvom Žarka Trišića. Svojim samostalnim učenjem i čitanjem više stotina knjiga iz područja Vedske astrologije, Ayurvede, Vastua i Yoge, kontinuirano nadograđuje svoje znanje.


U svojoj praksi, Conny koristi eklektički pristup, spajajući Vedsku astrologiju (Jyotish) s Ayurvedom, Vastuom, Yogom, Numerologijom, te Anđeoskim iscjeljivanjem. Posebno se ističe njezina jedinstvena vizija povezanosti anđela i arkanđela s planetima i nakšatrama, otkrivena kroz snove i daljnje proučavanje kabale i anđeoske astrologije. Conny je razvila svoj jedinstveni sustav Anđeoske astrologije, gdje harmonično spaja Vedsku astrologiju, kabalu i svoje duboke uvide o međusobnoj povezanosti anđela i arkanđela s planetima, nakšatrama, stanjima svijesti i čakrama.

Pogledajte više na:

www.jyotish-vedicastrology.com


www.nebeska-harmonija.hr

www.connypetodenes.com

www.yourangelfairy.com